כללי

רוצים לבלות בפולין? כך תבדקו זכאות לדרכון פולני?

דרכון פולני

יותר ויותר ישראלים מגלים עניין בקבלת דרכון פולני

מאז שפולין הצטרפה לאיחוד האירופי, ישראלים רבים ממוצא פולני מתעניינים בקבלת אזרחות פולנית ודרכון פולני זכאות לדרכון פולני נקבעת לפי קריטריונים בחוק הפולני. תהליך הוצאת אזרחות פולנית כולל בתוכו בדיקות רבות אשר מצריכות המצאת אישורים רבים אשר מוכיחים את הזכאות לאזרחות פולנית, ואשר מאשרים כי אין סיבה לשלילת או אובדן האזרחות. את תהליך בדיקת הזכאות מומלץ לעבור יחד עם עורך דין אשר מתמחה בתהליך הוצאת דרכון פולני אשר יסייע במציאת המסמכים והאישורים השונים, כמו גם בתקשורת מול הרשויות הפולניות.

דרכון פולני
דרכון פולני

מי זכאי לאזרחות פולנית?

  • ילידי פולין או ילדיהם – על מנת לקבל אזרחות פולנית יש צורך להוכיח כי מבקש האזרחות נולד בפולין, נולד להורים בעלי אזרחות פולנית, או שנולד בשטח פולין להורים שאזרחותם אינה ידועה. כמו כן, גם ילדיהם של אזרחי פולין יכולים לקבל אישור אזרחות. בנוסף, ניתן לבקש אזרחות גם עבור ילדים שהוריהם היו זכאים לאזרחות פולנית אבל נפטרו.
  • אובדן הזכאות לאזרחות פולנית – לא מספיק להיוולד בפולין או להורים בעלי אזרחות פולנית בכדי לקבל דרכון פולני זכאות לאזרחות פולנית יכולה להישלל כאשר האדם הזכאי לאזרחות עבר על מספר סעיפים. אדם אשר עזב את פולין בצורה לא חוקית לאחר ה- 9.5.1945, אדם אשר הפר את חובת האמונים שלו כלפי העם הפולני, התחמק מחובת השירות הצבאי, שירת בצבא אחר עד לשנת 1951, או באם האדם ביצע פשעים ונשפט עליהם מחוץ לפולין, אזי הוא לא יכול לקבל אזרחות פולנית מאחר והזכאות נשללה ממנו.
  • אילו עובדות אינן שוללות את הזכאות? – מאחר וכמעט כל אזרח ישראלי שירת בצה"ל, עצם העובדה ששירות בצבא זר עד ל-1951 שולל את הזכאות לאזרחות הוא עניין בעייתי. עם זאת, במידה ודור ילידי פולין שירותי בצה"ל לאחר שנת 1951, אין שלילת זכאות ועדיין ניתן להוציא דרכון פולני. כמו כן, החזקה באזרחות ישראל גם היא אינה שוללת את הזכאות לדרכון פולני. נוסף על כך, אין צורך בידיעת השפה הפולנית בשביל להוציא דרכון פולני, עובדה אשר מקלה מאוד על הליך קבלת הדרכון.

לא מומלץ לעבור את התהליך לבד

תהליך קבלת דרכון פולני הוא תהליך מסובך אשר מצריך התעסקויות ביורוקרטיות נרחבות מאוד. עבור אדם אשר אינו מבין בתחום, תהליך זה יכול להיות מפרך ומתיש עד לכדי הובלה לוויתור על הוצאת אזרחות פולנית. בכדי לעבור את תהליך הוצאת דרכון פולני, בירור זכאות, ועזרה במציאת מסמכים ישנים ואישורים שונים, מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין המנוסה בתהליך הוצאת דרכון פולני זכאות לאזרחות פולנית, ועוד. מהלך זה יקבל משמעותית על תהליך קבלת הדרכון ויעזור לכם להבין כבר מתחילת התהליך האם ישנו סיכוי סביר לקבל דרכון או שמא משפחתכם איבדה את הזכאות ולכן אין טעם להמשיך בתהליך.

דילוג לתוכן