כללי

פעולות למען התחדשות עירונית בירושלים

פינוי בינוי בירושלים אילוסטרציה

יותר ויותר משפחות, סטודנטים וזוגות צעירים בוחרים בעיר ירושלים למגורים, בין אם מדובר במגורים לתקופה ארוכה וממושכת, ביצוע פעולה גורלית כמו רכישת דירה ובין אם לתקופה זמנית לצורך לימודים. לא רק שמדובר באחת הערים הכי מיוחדות בעולם למגורים בשל האווירה הנוצרת בה, אלא מדובר בעיר שיש בה הכל – חיי תרבות, תיאטרון וקולנוע, פסטיבלים מיוחדים מסוגים שונים לאורך כל השנה, מוזיאונים, קונצרטים והופעות, מסעדות, שווקים, בתי קפה, פארקים ירוקים… בקיצור כל מה שצריך כדי לחיות בכייף. לכן, מגוון של פעולות נעשות למען התחדשות עירונית בעיר ירושלים במטרה לשפר את איכות ורמת החיים בעיר.

מהי התחדשות עירונית בירושלים?

התחדשות עירונית היא למעשה סוג של תכנית או תהליך הכוללים חידוש, שיפוץ, חיזוק ושדרוג של סביבת מבנים ישנים בעיר ירושלים. התכנית מאושרת על ידי הממשלה, על ידי עיריית ירושלים ועל ידי משרד משרד הבינוי והשיכון, מצד אחד במטרה לאפשר מגורים בטוחים יותר על ידי ביצוע פרויקטים מסוגים שונים.

פינוי בינוי בירושלים אילוסטרציה

התחדשות עירונית, איך זה עובד?

לאחר שרוב הדיירים בבניין מחליטים על התחלת תהליך של התחדשות עירונית, קיימות שתי אפשרויות עיקריות העומדות בפנינו.

  1. תמ״א 38 בירושלים
  2. פינוי בינוי בירושלים

המשמעות של תמ״א 38 בירושלים על פי החוק היא בעצם חיזוק של בניינים שנבנו לפני שנת 1980, אינם עומדים בתקנים של רעידת אדמה ולכן יש לחזקם באמצעות פרויקטים מסוג תמ״א 38 בירושלים.

פרויקטים מהסוג הזה מתבצעים על ידי יזמים או קבלנים בבניינים ישנים המאופיינים בשתי קומות וארבע יחידות מגורים לכל הפחות. כאמור, מטרת הפרויקט היא בראש ובראשונה לבצע עבודות חיזוק שיעמדו בתקנים של רעידת אדמה ויאפשרו לדיירים להנות מחיים בטוחים ושלווים. במקביל, פעמים רבות מבצעים פעולות נוספות כמו למשל הגדלת הדירות של הדיירים, שיפוץ הלובי, בניית ממ״ד, הוספת דירות נוספות, הוספת מעלית, הוספת חניה, בניית מחסנים, מרפסות, שיפוץ חדר המדרגות ועוד.

העלות של פרויקט מהסוג הזה היא בין שנה לשנתיים של מגורים באתר בנייה כאשר התמורה היא בעצם הרחבת הדירות עצמן ושאר ההטבות המתקבלות מהפרויקט.

בשונה מתמ״א 38 בירושלים, בתכנית פינוי בינוי בירושלים, כל הדיירים מפונים לדירות חלופיות, היזם הורס לחלוטין את הבניין הקיים ובונה במקומו בניין חדש. בפרויקט פינוי בינוי, זוכים הדיירים לגור בדירה חדשה, להנות מפתרונות חניה וכל ההטבות שצוינו גם בפרויקט מסוג תמ״א 38.

כמובן שמדובר בתהליך ארוך טווח הכולל כמה שנים של מגורים בדירה חלופית.

דילוג לתוכן