כללי

כיבוי אש בחיפה והצפון – חומר למחשבה

ציוד כיבוי אש

מה החשיבות של כיבוי אש בצפון הארץ?

כולנו זוכרים את השריפה הגדולה שאירעה ביערות הכרמל בשנת 2011. שריפה גדולה זו, כילתה חלק גדול מאחד היערות החשובים בארץ, ואף גרמה בהמשך לנזק חמור ופגיעה בחיי אדם, לאחר שאוטובוס של השב"ס נקלע לאזור השריפה. השריפה הקשה הזו, העלתה למודעות את הליקויים השונים שיש בתחום הבטיחות באש בארץ, ואף העלתה במיוחד את החשיבות של כיבוי אש בצפון הארץ ובאזור חיפה. יותר מכל אזור אחר – אזור הצפון הוא המועד ביותר לפורענות, ויש להבין מדוע, ומה ניתן לעשות כנגד זה.

כל המידע על בטיחות באש בצפון

  • מדוע הצפון בעייתי? – אזור הצפון, יותר מכל אזור אחר בארץ, נחשב לאזור הירוק ביותר שיש. זה כמובן יתרון נהדר שעוזר לפתח את האזור מבחינת תיירות, איכות הסביבה, איכות חיים, וכיו"ב. עם זאת, ברגע שיש צמחיה רבה באזור הצפון – הפוטנציאל להתפשטות שריפה האו גבוה, וניתן לראות מה קרה כאמור באזור הכרמל. הפגיעה אם כן באזור הצפון – היא פגיעה בריאה הירוקה של ישראל, מעבר לנזקים המוכרים של פגיעה בבתים, פגיעה בחיי אדם, וכיו"ב.
  • איך נערכים למצב? – מאחר שאזור הצפון רגיש יותר לשריפות, חשוב יותר להקפיד על ציוד עבור כיבוי אש בצפון בכל רמה שהיא. גם בבתים פרטיים, ובוודאי במוסדות ובבנייני משרדים, חשוב מאד שיהיה ציוד גם לגילוי אש כמו גלאי עשן וטמפרטורה, וכן ציוד לכיבוי אש – ספרינקלרים, גלגלונים, מטפי כיבוי, וכן מערכות מיוחדות לכיבוי של מנדפים במקרה שריפה.
  • תכנון פרטני ומקצועי – כאשר מתכננים מבנה חדש בחיפה ובכלל אזור הצפון, חשוב מאד לשים לב להשלכות בנושא של בטיחות באש. יש לוודא שהמבנה עומד בכל התקנים לבטיחות באש גם מאחר שהחוק מחייב זאת, וגם כי הדבר נחשב למציל חיי אדם – וזה נושא שלא מתפשרים בו.

 ציוד כיבוי אש ועוד – לקבלת ייעוץ מקצועי בתחום בטיחות אש

חשיבות גבוהה לאין ערוך

אם כן, החשיבות של בטיחות באש באזור הצפון, היא גבוהה במיוחד, ומאחר שמדובר על אזור רגשי – יש תמיד להיערך בהתאם הן למניעת שריפות מלכתחילה – והן לטיפול יעיל בשריפות מהר ככל האפשר.

דילוג לתוכן