פנאי

טיול בבורמה

בורמה היא יעד אשר צופן בחובו שלל רב של הרפתקאות, נופים קסומים ותרבות מעניינת שסביר להניח שלא נתקלתם בכמותה בכל העולם המערבי. טיול לבורמה הוא מעין מסע במנהרת זמן אל עולם קדום איטי ושקט – עולם של  נסיעה איטית על עגלות עץ מעל כבישים משובשים, של בנייה מסורתית של ארמונות, פגודות ומקדשים מפוארים ויפהפיים, עשויים מעץ מעוטר ומגולף בטכניקות אומנותיות מקומיות – קסם, כבר אמרנו?!

מינמאר (בורמה לשעבר) היא אחת מהמדינות המופלאות במזרח אסיה. בורמה היא כמו הילדה היפה בכתה אבל לפני שהפכה למלכת הכתה, יש לה את כל הנתונים להפוך למוקד משיכה המוני לתיירים –  היא ממוקמת בין הודו לסין, בצפונה מורדות ההימלאיה שהם גן עדן לטיילים, מטפסי ערים וחובבי סקי פראי. בפנים המדינה משובצים מבנים ארכיטקטוניים מרהיבים, יש בה אגם עם חופים זהובים והכי חשוב יש בה תרבות עשירה ונוף אנושי קסום ונעים – כזה שגורם לכם לרצות להישאר.

מרבית התושבים, גברים ונשים כאחד, מתהלכים ברחובות לבושים לונגי –  חצאיות ארוכות הקשורות למותניהם בצורה מוזרה.  מאחר ולא נהוג באסיה ללבוש מכנסיים קצרים, הלונגי הוא הפתרון הקלאסי לאקלים החם של בורמה- הוא אוורירי, קל ונוח. הוא מתייבש בקלות ואפילו ניתן להתרחץ איתו.

בורמה (מינמאר) היא לא מדינה קטנה כפי שאולי אתם נוטים לחשוב, למעשה היא משתרעת על שטח הגדול יותר מכל מדינה באירופה (שטחה הוא כמו פעמיים איטליה!!) והיא מונה כ- 50 מיליון איש.

הסיבה המרכזית  לכך שבורמה היא עדיין לא מלכת הכתה הרשמית היא העובדה שבמשך 35 שנה, עד שנת 1996, כמעט ולא ניתן היה לבקר בה, וגם כיום, המשטר הצבאי שבה מותיר אותה מנותקת מן העולם החיצון ומקדמת המערב.

טיול לבורמה הוא הצצה לעולם אחר, "עולם של פעם", עולם של תמימות, פשטות ונכשלות טכנולוגית. על עצירה באחד מהכפרים שעל הדרך תהווה התרגשות אדירה לתושבי הכפר שזוכים לראות את האדם הלבן אך גם לכם היא תהיה חוויה אנתרופולוגית. המגע שלכם עם התושבים יהיה כל  כך חם ומיוחד שאפילו הקשים ורציניים שבתיירים נמסים למולם.

מרכז התרבות הבורמנית  היא ללא ספק נהר האירוודי. שפירושו  הוא נהר הפיל (בסנסקריט), וכשמו כן הוא זהו נהר שזורם לאורך 2170 ק"מ, (מתוכם 1700 ק"מ מתאימים לשיט), ועל כן הוא אחד מצירי התחבורה העיקריים של בורמה 0 החל משחר ההיסטוריה ועד היום. הדלתא של הנהר משתרעת על שטח עצום של 411,000 קמ`"ר והיא  אחת מהפוריות בעולם.  אזור הדלתא זכה, מכונה "ארץ  הזהב"  וזאת בעיקר על שום פוריותה של הדלתא.

הנהר כמובן מהווה גם מקור מים חשוב. בתקופת גשמי המונסון, עולה הנהר על גדותיו ומתרחב מאוד. בעונה היבשה לעומת זאת, הוא נעשה צר בכמאה מטרים ואף יותר, ואז הגדות היבשות הופכות לקרקע פורייה לגידולים חקלאיים. לאורך מאות קילומטרים ממורדות ההימלאיה ועד למפרץ אנדמן, משמשות גדות הנהר כמקום מרחץ, לקיום טקסים דתיים, מקום משחק לילדים, והחשוב מכל – מקור למי שתייה.

תוצר הגלם המפורסם ביותר שעושה את דרכו על הנהר הוא עץ הטיק הבורמזי המפורסם והאיכותי. בורמה היא יצואנית הטיק מספר אחת בעולם.

בירתה של בורמה היא ינגון, וזוהי לא עיר הבירה שהייתם מצפים לראות…   העיר המונה 4 מיליון תושבים יושבת בתוך יער טרופי, ומלבד אזור מרכז העיר, היא מרווחת מאוד ופרוסה על פני שטחים ירוקים נרחבים. בשל קרבתה לים אנדמן היא אך נחשבת כעיר נמל.

רחובות מרכז העיר עמוסים לעייפה בכלי רכב שונים ומשונים, מכל מיני תקופות. הנהיגה מתבצעת בצד ימין של הכביש (כמו בארץ) אך ההגה ממוקם בצד ימין (כמו באנגליה).

בורמה, למרות שאיננה מהערים היותר מתויירות, היא מדינה שיש בה שירותי תיירות מפנקים וטובים. החל מרמת השירות של כל נותני השרות השונים: המדריכים, עובדי המלון, הנהגים שעושים הכל עםחיוך ענקי ואהבה שבאה מהלב. ועד לבתי מלון הבנויים עץ על כלונסאות אשר הופכים את הטיול לחוויה יוצאת דופן, מרתקת ומפנקת כאחד.

דילוג לתוכן