בית קולנוע הבילוי המועדף

הקדמה הטכנולוגית מאפשרת כיום לצפות בסרטים לא רק בבתי קולנוע. ניתן לצפות בהם גם בבית, באמצעות מערכת קולנוע ביתית, בטלוויזיה, במחשב, בסלולר, באייפד, בטאבלט ובפלטפורמות טכנולוגיות נוספות. עם זאת- יש רבים המעדיפים לצפות בהם בבית קולנוע יחד עם אנשים נוספים. שם הם חווים את חוויית הצפייה באופן מלא ומשמעותי להם.

מזה שנים נחשבים בתי קולנוע כמקומות המאפשרים לאנשים להינתק מלחצי השגרה ולהתמסר לחוויה אמנותית טהורה. בית הקולנוע מהווה מעין בועה שבתוכה חשים הצופים כמי שמרחפים בעולם שהכול בו צפוי והכול בו אפשרי.

בתי קולנוע מהווים מקומות שנעים לשהות בהם. הם ממוזגים. הם מאפשרים להימנע מחשיפה לשמש. הם בילוי שנותן תמורה מלאה למחיר. כל סרט הוא עולם ומלואו ומאפשר להיחשף לתופעות ואנשים שלא הכרנו, לסיפורים שלא שמענו ולא ראינו, לכל הפחות לא בגרסה הקולנועית שלהם.

הבילוי המועדף

סרט מהווה גם בילוי משפחתי מועדף, ולא בכדי יש סרטים רבים המוגדרים כ"סרט לכל המשפחה", מה שמציין את התאמתם לכל הגילים. כאשר אנחנו יושבים באולם, אשר מערכת השמע שלו משוכללת ומאפשרת לנו לשמוע צלילים ברזולוציה מצוינת, אנחנו עשויים לחוש כי שנמצאים ממש בתוך זירת ההתרחשות – שדה הקרב או, להבדיל, בחדר מיטות…

כאשר סרט חדש יוצא לאקרנים, במיוחד כאשר הוא מלווה במערכת של יחסי ציבור משומנת, אנחנו סקרנים. ככל שרב יותר מספר הצופים בסרט כך עלולים לחוש מי שטרם ראו אותו כמחמיצים חוויה שמזומנת להם.

סרטים מהווים מקום בילוי מועדף על זוגות. המתחם החשוך מאפשר להם לחוות חוויה זוגית רומנטית  – אמנם במקום ציבורי אבל באופן פרטי ואף אינטימי, ודאי כאשר האורות כבים והסרט מתחיל. אנשים אוהבים לשבת ולצפות בסרט, לנשנש פופ-קורן, לשתות משהו ולהרגיש שהם מסודרים לשעה וחצי או לשעתיים הבאות.

אחד המאפיינים היותר בולטים של בית קולנוע הוא היותו מקום אשר מאפשר לנו לחוות בו זמנית גם חוויה מציאותית ( לכל המעט באופן הייצוג החזותי והווקאלי שלה) וגם חוויה אמנותית, שבה מותר שימוש בחופש יצירתי, בדמיון ובחומרי נפש שונים. גם בסרט תיעודי נעשה שימוש באלמנטים אמנותיים המלטשים ומשכללים אותו והופכים אותו למוצר ולמוצג אמנותי.

רבים מאתנו, המבוגרים, זוכרים עד היום סרטים שראו בילדותם, סרטים שהיוו חלק בלתי נפרד מעולמם התרבותי, התופסים עד היום מקום במאגר הזיכרונות. יש סרטים שמלווים אותנו במשך שנים רבות, כמו פס קול ופס אור…

בקניונים אחדים, שבהם קיים מתחם בתי קולנוע גדול ומשוכלל, שיש בו אולמות הקרנה רבים – יס פלאנט חיפה, ניתן לצפות ברצף של סרטים, כאשר "בין לבין" ניתן לבלות במתחם הקניון, שבו יש מגוון חנויות, מסעדות ובתי קפה. הסרט מהווה אפוא את הציר המרכזי של הבילוי, קל וחומר כאשר ניתן לראות שני סרטים ואף יותר בביקור אחד.